Łazienka dostępna – niebanalne pomysły na łazienkę dla osób niepełnosprawnych i starszych

Łazienka dla osób starszych jak i niepełnosprawnych wymaga przestrzegania pewnych norm i standardów. Aranżacja takiego wnętrza powinna uwzględniać takie akcesoria, które będą stanowiły bezpieczeństwo oraz ułatwią korzystanie z łazienki.

Do niezbędnych akcesoriów zaliczamy :

  • poręcze dla niepełnosprawnych, które są pomocne przy wstawaniu lub wychodzeniu z wanny lub prysznica oraz w momencie korzystania z toalety
  • siedziska montowane w kabinie. Przydatne podczas kąpieli. Mogą być stojące lub ścienne składane, które zabierają mało miejsca w prysznicu więc są bardzo praktyczne
  • w przypadku wózków inwalidzkich warto zdecydować się na kabinę składaną, otwieraną bez listwy progów
  • umywalka odpowiednio wyprofilowana, by bez trudu mógł podjechać pod nią wózek inwalidzki – ceramika powinna mieć minimum 60 cm szerokości.

Pamiętajmy, że taka łazienka wcale nie musi przypominać szpitalnego wnętrza, ponieważ odpowiednio zaaranżowana może być równie piękna i nowoczesna.

WAŻNE !

Urządzając łazienkę dla osoby niepełnosprawnej, możemy ubiegać się o dofinansowanie inwestycji, czyli częściowy zwrot kosztów poniesionych na likwidację barier architektonicznych w mieszkaniu. Informacje o warunkach dofinansowania znaleźć można w Obwieszczeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 11 czerwca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. 2015 poz. 926).